Na základě podnětu klientky Přístavu 7 a stálé účastnice Tvůrčí dílny znovuobjevených příběhů Eleonory Kutnarové se rozvinul speciální výstavní projekt, který byl v Elpidě prezentován pod titulem Boudoir pro Annu Zemánkovou. Záměrem výstavy bylo otevřít a reflektovat téma blízké mému srdci. Původně uzavřený soubor se během několika měsíců přirozeně rozrostl v participativní umělecký projekt s vizí putovního výstavního souboru (Městská knihovna v Praze: Artotéka na Opatově, nuselská Jezerka). Na projektu se dosud podílelo téměř čtyřicet autorek.
Boudoir pro Annu Zemánkovou vznikal od počátku roku 2023 jako kolektivní textilní projekt s vazbou na solitérní autorku a tvůrkyni art brut Annu Zemánkovou (1908 - 1986). Akcentována je výšivka, která silně rezonuje v kontextu současné umělecké praxe a nachází široké uplatnění v kolektivních projektech po celém světě. Volba ručních textilních technik vědomě odkazuje nejen k pracím Zemánkové, ale i k tvůrčímu zázemí ženské generace, se kterou v Elpidě spolupracuji.
„Pěstuji květiny, které nikde jinde nerostou.“ Anna Zemánková, původně vyučená dentistka, začala pravidelně kreslit až na popud svých synů ve zralém věku v šedesátých letech minulého století. Pravidelná tvorba ji pomáhala překlenout nespokojenost, podrážděnost a výkyvy nálad.
Vstávala ještě před rozbřeskem a detailně portrétovala fantastické rostliny na velké formáty. Zejména její pozdní práce, které inspirovaly koncepci celého projektu, upoutají experimentováním s technikami a materiály. Zemánková vlepovala do kreseb saténové odstřižky, do kompozic přišívala flitry a korálky, prošívaný papír doplňovala háčkovanými aplikacemi. Vedle specifických kreseb vytvářela i nevšední objekty, které zabydlovaly její domácnost: dekorativní stěnu, vyšívané závěsné objekty či perforovaná stínítka. Když byly její děti malé, vymýšlela pro ně fantastické příběhy, vytvářela hračky, jejich postýlky halila do zřasených závěsů a preferovala vyšívané hanácké kroje na místo pohodlných dětských oblečků.
Příprava na veškerá tvůrčí setkání zastává v mé práci důležité postavení. V případě Boudoiru pro Annu Zemánkovou jsem se soustředila na specifický výběr a shromáždění starého textilu, konkrétně starožitných košilek, halenek, svetříků, šatů a drobných textilií v přísně omezené barevnosti v rozsahu bílé a smetanové. V celém textilním souboru jsou akcentovány výrazné barevné detaily ve variantě syté zelené, fialové a červené. Právě barevnost a přesně definovaná technika umožňují sjednotit práce různého charakteru a původu. S ohledem na specifický zájem Zemánkové o háčkování a pletení jsem oslovila ke spolupráci na projektu pletařky z Elpidy, které připravily háčkované fantastické květiny a listy, dokonce i robustní límeček a ponožky. Na tvůrčí proces se lze zpětně podívat skrze fotografickou dokumentaci manželů Kutnarových.
Každá z autorek se na tvůrčích setkáních věnovala autorské výšivce nebo textilním aplikacím, které se inspirovaly rostlinnými motivy Zemánkové. Jednotlivosti pak byly kompletovány do větších celků a oděvních součástek. S náležitou péčí vznikly vyšívané a háčkované šaty, pulovr a doplňky včetně ponožtiček, rukaviček, kapesníčků, šátků a náhrdelníku. Barevná poupata, kalichy, bobule, květy, tyčinky, listy, stonky a kořeny radostně vyrůstají z bělostných ploch textilií a komponují vyšívané skladby oslavující tvůrčí poselství Anny Zemánkové. Soubor je doplněn i dvojicí vypichovaných pergamenových lampiček a kvetoucími krepovými a péřovými květy jako připomínkou květin, které zaplavovaly byt Zemánkové. Květiny a lampičky dotvořily v realizované instalaci maličký centrální oltářek s drobnými rostlinnými obrázky. Anně Zemánkové jsem věnovala starožitný památníček ve tvaru srdce, kde mohou autorky a návštěvníci Boudoiru zanechat osobní vzkaz nebo poděkování.
Šaty a doplňky do boudoiru slavnostně vyšily a uháčkovaly: anonymní vyšívačky a pletařky, Marie Čížková, Jiřina Jeriová, Jarmila Havelková, Libuše Jezberová, Hana Krýdová, Jaroslava Lomnická, Jana Najbrtová, Pavla Nelibová, Ivana Slámová, Marie Stuchlíková, Marie Táboříková, Daniela Tužilová, Ludmila Vondrková, Helena Winterová a Dagmar Zvoníčková
Boudoir pro Annu Zemánkovou(Tvůrčí dílna znovuobjevených příběhů)
kurátorské a lektorské vedení: kosmo_nauty
Přístav 7, Plovárna
vernisáž projektu: 26. září 2023